Na świecie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Raka gruczołu prostaty da się pokonać stosując środek medyczny na nowotwór piersi, natomiast medykament na raka skóry może okazać się skuteczny podczas zwalczania nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, iż oceni się, jaka mutagen wywołał nowotwór u pacjenta. Gdyby krajowi lekarze mogli badać w taki sposób, jak ich amerykańscy koledzy, chorzy mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, np. wykorzystywanej niemal na chybił chemii. Sporej części z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno określało się nowotwory w zależności od części ciała, które obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, skóry, jelita grubego bądź prostaty W dzisiejszych czasach wiemy, iż to nie tylko lokalizacja, jednak w pierwszej kolejności obecność określonych mutagenów sprawia, iż konkretny medykament okazuje się być efektywny albo nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge analizuje nadesłane wycinki tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety analizując do tego setki genów, które będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się raka. Dla każdego pacjenta szykuje osobny raport prezentujący zdobytą wiedzę na temat wykrytych zmian nowotworowych a także porady, które medykamenty oraz z jakiego powodu trzeba zastosować w danej sytuacji.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc znaleziono 14 dni po tym, kiedy zakończyła bieg półmaratonowy. Pacjentka pozostawała w świetnej formie i absolutnie nie miała jakichkolwiek objawów choroby. W czasie wizyty u okulisty, na którą poszła jedynie po receptę na soczewki przekazała okuliście że występują u niej świetlne błyski w oczach. Okulista zlecił kompleksowe badania, w czasie których wykryto guzki w obrębie płuc, węzłach chłonnych jak również przerzuty w kościach. Był to nowotwór płuc w czwartym stadium. Wydawać mogło się, że jedynym wyjściem leczenia pozostanie długa a także niszcząca chemioterapia. Sam lekarz prowadzący przekazał jednakże materiał z nowowoworu do badań profilowania genomowego. Okazało się, iż raka spowodowała mutacja genów ROS1 oraz jest na ten rodzaj mutacji dedykowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają pozbawione guzów. Zbieg okoliczności? Nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji znajdujących się w tkance z nowotworem u konkretnego człowieka a także dobór dopasowanej metody leczenia do określonej sytuacji – są to rewolucyjne podejście do leczenia guza. Dr Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge na terenie Massachusetts, która owe badania przeprowadza informuje, iż tym sposobem pacjent pobiera odpowiedni środek w koniecznej dawce nacelowany na dany cel. Od chwili przesłania materiałów do przysłania sprawozdania upływa w granicach 2 tygodni. Aby zrealizować test niezbędna będzie niewielka ilość materiału z rakiem. Będzie mogła to zostać tkanka pobrana ówcześnie do badania histopatologicznego. Efekt badania ukazuje informację o najważniejszych dla procesu leczenia zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych przy lekach, jakie pomagają. Ta wiedza będzie pozwalać lekarzowi wybrać najskuteczniejsze leczenie.