Obszerniejszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne 2 satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 jak również 10 były wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu długich, wymagających testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich działanie zgodne z wyliczeniami. Zwłaszcza, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny w siedzibie ESA na terenie Belgii, przeprowadzono analizy częstotliwości fal radiowych nadawanych z tych orbiterów, żeby sprawdzić formę sygnału oraz jego wielkość.

Testowano dodatkowo wydajność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Badania były prowadzone z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu testowano nadawanie poleceń jak również pilnowanie satelitów, natomiast w drugim nadzorowanie dostarczania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni wcześniej niż zakładał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły wysyłanie właściwych danych nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje na chwilę obecną również badania 2-óch następnych orbiterów do nawigacji (o numerze 11 oraz 12), które wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Natomiast satelity nr 13 i 14 przeszły niedawno testy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na obszarze Holandii i były umieszczone w magazynie oczekując na start.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 kolejnych satelitów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 orbitery. Na chwilę obecną emitowane dane nawigacyjne są w formie „roboczej” – użytkuje je branża satelitarna do przygotowania towarów oraz usług, które w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.