Fintechy działają w internecie. Ale musimy na nie uważać.

Efekty badań były omawiane”przedstawione w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w tym wydarzeniu udział wiele przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku finansowym stosując innowacyjne technologie. O fakcie, z jakiego powodu naszym fintechom bardzo daleko do statusu rekinów przedsiębiorczości, dyskutowano w trakcie panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”.

W jaki sposób wygląda przeciętny statystyczny fintech? Jest to drobna firma, zatrudniająca najczęściej z mężczyzn. Najczęściej funkcjonuje w obszarze płatności jak również uzyskuje niewielkie jak na perspektywy branży dochody (do 5 mln zł). ogromna część firm skupia się na polskim rynku. Tylko 15 proc. funkcjonuje na terenie Ameryki Południowej a także w Azji. Skąd biorą finanse na rozbudowę? Ponad połowa przedsiębiorstw opiera się na środkach osobistych, ok. 25 proc. dostaje finansowanie od funduszy VC, pozostali wspierają się prywatnymi inwestorami. – Będziemy mieli jeszcze wiele do zrobienia – określił wyniki badań Piotr Brewiński.

Z kolei Paweł Sobkow, zarządzający BitBay, naszej giełdy kryptowalut, uwypuklił zacofanie naszych przepisów pod kątem rzeczywistości, w jakiej działają fintechy. Właśnie dlatego na przykład giełda BitBay przeniosła się na Maltę, która słynie z atrakcyjnego otoczenia legislacyjnego dla przedsiębiorców działających w zakresie kryptowalut – Chcemy przejrzystych reguł gry. Jest to warunek, żeby nasze fintechy miały chęć się rozbudowywać – ocenił Sobkow. Przy tym dodał, że sytuacja zmierza ku lepszemu. Miało na to wpływ uruchomienie departamentu innowacji finansowych FinTech przy KNF, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

W okresie wiosennym była powołana również grupa robocza realizująca zadania z zakresu blockhain, jaka połączyła tak pracowników administracji, najistotniejszych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, jak również wielu graczy rynkowych.

Krajowe banki wspierają fintechy

Po jakiej stronie sporu opowiadają się krajowe banki? Czy są w stanie nadążyć za rozwojem technologicznym w finansach? Jak podkreślił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w branży zdecydowanie nie było tak bardzo tłoczno jak obecnie. – Konkurencyjne firmy zawsze pojawiały się, ale teraz jest ich dużo więcej. Wyszuka się jednakże miejsce dla każdej firmy – ocenił Bartkiewicz.

Stwierdził także, iż zmienia się sposób koegzystencji banków a także fintechów. – Jeszcze kilka lat wcześniej świeżo utworzone przedsiębiorstwa patrzyły spode łba na banki, traktując ich podobnie jak konkurencję w drodze do klientów. W tej chwili wielu fintechów stara się prowadzić kooperację z instytucjami bankowymi – podkreślił. Utrzymanie się na rynku w pojedynkę to ogromne zadanie. Jak zaznaczył Bartkiewicz, wkroczenie do sektora a także stworzenie świeżej firmy pozostaje naprawdę proste. Trudności zaczynają się razem z próbą wykreowania skali. Z kolei podtrzymanie jej to już sztuka.